21–22 липня 2025 року в Інституті литовської літератури та фольклору (м. Вільнюс) відбулася міжнародна конференція «Україна – Литва: історичні, мовно-культурні та туристські паралелі», що проходила в комбінованому форматі, як аудиторно, так і дистанційно.
Захід об’єднав науковців, культурологів, митців, представників туристичних організацій і дипломатичних установ з України та Литви. Учасники обговорювали спільну історичну спадщину двох країн, мовно-культурні зв’язки та сучасні можливості для співпраці у сфері туризму й культури.
Модераторами конференції виступили доцент Юрґа Трімонітє-Бікєлєнє (Литва) та професор Ігор Корольов (Україна), які професійно координували обговорення, сприяючи динамічному обміну думками між учасниками.
На урочистому відкритті зі вступним словом виступили:
- директор Інституту литовської літератури та фольклору професор Аушра Мартішютє Лінартєнє;
- pектор Київського національного університету імені Тараса Шевченка професор Володимир Бугров;
- Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Інґа Станітє-Толочкєнє;
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Литовській Республіці Ольга Нікітченко;
- член Комітету культури Сейму Литовської Республіки, голова Комісії громади литовців світу Даля Асанавічютє Ґружаускєнє;
- провідний спеціаліст відділу закордонних литовців Міністерства освіти, науки та спорту Литовської Республіки Дайва Жємгулєнє;
- ректор Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка професор Євген Соболь;
- голова Громади литовців України Даля Макарова;
- голова Громади українців міста Вільнюса Наталія Шертвітєнє;
- почесний Посол Анікщяйського краю в Україні Вірґініюс Строля.
У конференції взяв участь Олег Головко – кандидат економічних наук, засновник і директор Видавничого дому «Гельветика», голова наглядової ради Центру українсько-європейського наукового співробітництва. Він презентував науковій громаді видання «Живопис» Мікалоюса Константінаса Чюрльоніса у перекладі таких досвідчених майстрів, як Беатріче Белявців та Юлія Гульбинович.
У межах конференції прозвучали доповіді про історичну спадщину Великого князівства Литовського, мовні паралелі між українською та литовською мовами, літературні взаємини та спільні культурні коди. Окремий блок був присвячений туристичному потенціалу регіонів обох країн і можливостям розвитку міждержавних культурно-туристичних проєктів.
Захід укотре підтвердив важливість міжкультурного діалогу між Україною та Литвою, а також дав поштовх до нових ініціатив і партнерства в гуманітарній сфері.